Rządowy Fundusz Polski Ład: Program Inwestycji Strategicznych
Zadania dofinansowane z Państwowego Funduszu Celowego - Rządowy Fundusz Polski Ład: Program Inwestycji Strategicznych
"Rewitalizacja Skweru im. Sybiraków przy ul. Głównej i Wrocławskiej w Wałbrzychu wraz z terenem zielonym zlokalizowanym przy ul. Głównej"
Wartość całkowita: 14 777 055,00 PLN
Dofinansowanie z Rządowego Funduszu Polski Ład: Program Inwestycji Strategicznych: 5 000 000,00 PLN
Skwer im. Sybiraków, czyli „duży park” oraz „mały park” (tereny po obu stronach ulicy Głównej) pełnią funkcję parków miejskich w dzielnicy Piaskowa Góra. Wybudowane w późnych latach 60-tych XX wieku pełnią rolę jedynych przestrzeni zielonych dla 20 tys. mieszkańców dzielnicy. Na terenie „parków” kanalizacja deszczowa, sanitarna, utwardzone nawierzchnie i urządzenia są w bardzo złym stanie technicznym. Planowana rewitalizacja uwzględnia rozbiórkę starych utwardzonych nawierzchni asfaltowych i betonowych, w tym ze środkowego placu Skweru i boiska, wykonanie nowych ciągów przepuszczalnych pieszych, utworzenie terenów rekreacyjnych ogólnodostępnych, zwiększenie powierzchni terenów zielonych, wzbogacenie szaty roślinnej, wykonaniu nasadzeń zieleni niskiej i wysokiej. W ten sposób powstanie rekreacyjna przestrzeń dla dzieci, młodzieży, seniorów, matek z dziećmi.W obrębie Skweru powstaną: plac zabaw, boisko wielofunkcyjne, górka saneczkowa, place piknikowe, ogród „bioróżnorodności” o urozmaiconej roślinności, a także ogrody spacerowe i placyki widokowo-wypoczynkowe, zamontowane zostaną elementy małej architektury: ławki, stoły szachowe itp., stojaki dla rowerów oraz częściowe ogrodzenie terenu. Zostanie przebudowana również sieć kanalizacji deszczowej poprzez zastosowanie rozwiązań magazynujących wodę deszczową oraz powstanie nowe oświetlenie terenu i monitoring. Na terenie wzdłuż ul. Głównej („mały park”) powstanie siłownia plenerowa oraz liczne placyki widokowe i wypoczynkowe, czyli miejsca sprzyjające spokojnemu relaksowi. Inwestycja nie wpływa negatywnie na środowisko naturalne, nie przewiduje zwiększenia emisji szkodliwych substancji do środowiska naturalnego podczas użytkowania obiektu. Nie przewiduje się także przekraczania dopuszczalnych poziomów hałasu podczas eksploatacji. Zastosowane w opracowaniu rozwiązania projektowe w pełni respektują przepisy dotyczące ochrony środowiska. Projekt jest przyjazny dla osób niepełnosprawnych i wózków. Układ przestrzenny planowanej inwestycji został dostosowany do lokalizacji drzew oraz aktualnego układu komunikacyjnego. Rewitalizacja parku stworzy przestrzeń dla wytchnienia mieszkańców dzielnicy w dobie zmian klimatu i pogarszających się warunków życia w miastach.
Wykonanie modernizacji (wraz z przebudową) Stadionu Sportowego "Nowe Miasto" przy ul. Chopina 1a w Wałbrzychu - I etap
Wartość całkowita: 44 000 000,00 PLN
Dofinansowanie z Rządowego Funduszu Polski Ład: Program Inwestycji Strategicznych: 39 600 000,00 PLN
Dofinansowanie ze środków Województwa Dolnośląskiego: 7 000 000,00 PLN
Inwestycja zakłada przebudowę stadionu lekkoatletycznego do kategorii lekkoatletycznej IVA z wyposaż. sport. polegającą m.in. na wykonaniu: bieżni okrężnej 400m (min. 6 torów), bieżni prostej (min. 6 torów), rowu z wodą do biegów z przeszkodami, skoczni do skoku wzwyż, skoku o tyczce oraz skoku w dal i trójskoku, rzutni do pchnięcia kulą, do rzutu dyskiem, młotem oraz oszczepem, urządzeń do rozgrzewki oraz trybun dla widzów – min. 500 miejsc. Zmodernizowane zostanie boisko główne - trawiaste wraz z areną lekkoatletyczną (m.in. nawadnianie i osuszanie murawy trawiastej, dostosowanie nawierzchni sportowej bieżni) Przebudowane zostaną ciągi pieszo-jezdne, parking., infrastruktura techn. (m.in. kanalizacja deszczowa wraz z zagospodarowaniem wód, sanitarna). Planowana jest: budowa zaplecza sportowo-sanitarnego: szatnie, łazienki, toalety, pomieszczenia: techniczne, dla sędziów i organizatorów zawodów, gabinet lekarski), zagospodarowanie terenu: brakujące ogrodzenie, oświetlenie stadionu, nagłośnienie i monitoring, sprzęt informacyjny dla widzów, infrastruktura do pomiaru czasu, zieleń i mała architektura, modernizacja pomieszczeń monitoringu w istniejącej hali lekkoatletycznej. Zakupione zostanie pierwsze wyposażenie sportowe - płotki, bramki. Stadion funkcjonuje w tym miejscu od 1926 r. W 1946 roku stadion przejął Klub Sportowy Górnik Wałbrzych, a w 1949 r. Górnik połączył się z innym wałbrzyskim zespołem o nazwie Chrobry, tworząc Górniczy Zakładowy Klub Sportowy Górnik. W latach 1983–1989 obiekt gościł występy tej drużyny w I lidze. Obecnie stanowi mienie pokopalniane - właścicielem jest Wałbrzych. Modernizacja stadionu to nie tylko rewitalizacja poprzez inwestycję, ale dbałość o zrównoważony rozwój społeczny dzielnicy Nowe Miasto - poprzez przywrócenie dawnego charakteru miejsca oraz stworzenie nowej przestrzeni do rekreacji i odpoczynku zarówno w wymiarze amatorskim, jak i profesjonalnym. Głęboka rewitalizacja umożliwi dostęp do sportu również osobom z niepełnosprawnościami jako element rehabilitacji ruchowej i aktywizacji społecznej. Walory sportowe, architektoniczne i krajobrazowe powodują możliwość korzystania ze stadionu związkom sport. oraz klubom. Położenie i tradycje powodują, że obiekt jest niezbędny społeczności lokalnej jako miejsce rekreacji i organizacji wydarzeń sportowych. Rewitalizacja terenu zielonego zmniejszy zanieczyszczenia powietrza.