Oficjalny Serwis Miasta Wałbrzycha

Na rowerach ratują świat!

Na rowerach ratują świat!

Na rowerach ratują świat, czyli najpierw zrobią w Wałbrzychu recycling, a później ruszą na cycling!

Już w najbliższy piątek 28 lipca na Placu Magistrackim zorganizowana będzie wielka zbiórka elektroodpadów. W ten dzień, bezpłatnie będzie można pozbyć się wszystkich niepotrzebnych, zepsutych, starych urządzeń na prąd. Zbieramy zarówno duże elektroodpady typu AGD: pralki, lodówki, kuchenki; zbierany będzie też sprzęt RTF i IT: telewizory, monitory, komputery, telefony oraz wszelkie drobne elektrośmieci np. baterie, zabawki na prąd, świetlówki a nawet drobne części po elektrośmieciach.

 Warto przypomnieć, że elektroodpady są zaliczane do odpadów niebezpiecznych. Nie można ich wyrzucać do zwykłych śmietników. Muszą być zbierane selektywnie, a następnie trzeba je poddawać recyklingowi. Zużyty sprzęt może zawierać substancje (np. ołów, kadm, chrom, brom, rtęć, freon), które są niebezpieczne dla zdrowia i życia ludzi oraz dla środowiska. Rtęć powoduje zaburzenia słuchu, wzroku, mowy, koordynacji ruchowej.

 Mieszkańcy Wałbrzycha za przyniesione elektroodpady otrzymają ekologiczne niespodzianki, m.in torby wielokrotnego użytku oraz dla dzieci ekologiczne materiały szkolne i edukacyjne. Zbiórka organizowana jest w ramach akcji ekologicznej pod nazwą #CyclingRecycling, w ramach której grupa rowerzystek i rowerzystów z firm REMONDIS Electrorecycling i Electro-System Organizacji Odzysku wspólnie ze znanym ekologiem i podróżnikiem Dominkiem Dobrowolskim oraz edukacyjną maskotką "Smartim" przemierzają od ośmiu lat Polskę na rowerach i sprzątają oraz edukują. Akcja #CyclingRecycling wygrała w plebiscycie jako najlepsza akcja edukacji ekologicznej w Polsce.

 Po akcji w Wałbrzychu eko-peleton odwiedzi jeszcze m.in Jelenią Górę, Jawor i Wrocław, jadąc szlakiem przez Góry Wałbrzyskie, Rudawy Janowickie, Dolinę Bobru i Bystrzycy. Finał akcji planowany jest w Centrum Edukacji Ekologicznej Hydropolis 31 lipca we Wrocławiu.

 Zapraszamy mieszkańców i turystów z Wałbrzycha do przyłączenia się do zbiórki. Elektroodpady można przynosić na Plac Magistracki 28 lipca w godzinach od 10.00 do 14.00. Elektroodpady mogą przynosić zarówno osoby prywatne jak i firmy oraz instytucje, które otrzymają wymagane prawem dokumenty potwierdzające oddanie sprzętów do recyklingu. Akcji patronuje Prezydent Wałbrzycha Roman Szełemej oraz Stowarzyszenie Czysty Wałbrzych.

 Dodatkowe informacje: Dominik Dobrowolski, tel. 697092978, dominik@cycling-recycling.eu.

https://www.facebook.com/cycling.recycling